Psychodietetyk Elżbieta Stasiowska

Co to jest psychodietetyka? – czyli kilka słów o psychologii odżywiania

George H. W. Bush powiedział w 1990 roku: "Nie cierpię brokułów. Nie znosiłem ich jeszcze będąc małym chłopcem, a matka zmuszała mnie do ich jedzenia. A teraz jestem prezydentem Stanów Zjednoczonych i nigdy więcej nie zjem brokuła”.

Tak też można, ale nie każdy może sobie na to pozwolić i nie każdemu takie podejście dobrze służy. Istnieje inne, które pozwala odżywiać się zdrowo i nie cierpieć z tego powodu, wręcz przeciwnie: cieszyć się jedzeniem, a zarazem świadomością, że wraz z nim organizm otrzymuje to, co naprawdę jest mu potrzebne, a nie to, co mu szkodzi.

Chętnie pomogę Ci osiągnąć ten stan, bo jestem psychodietetykiem. Z moją pomocą trwale rozwiążesz swój problem.

Dieta to więcej niż jadłospis i lista zakazów

Może chcesz, a może musisz odżywiać się prawidłowo. O tym, że powinieneś, wiesz na pewno sam. „Jesteś tym, co jesz”, głoszą specjaliści i zwolennicy zdrowych diet. Ale równie dobrze wiesz o tym, że o ile stosunkowo łatwo jest rozpocząć określoną dietę, o tyle bardzo trudno jest na niej wytrwać. Nawet ci, którzy osiągnęli zamierzony cel, czyli np. utracili założoną liczbę kilogramów, po jakimś czasie wracają do dawnych nawyków i (nad)wagi.

Dlaczego?

Nie tylko dlatego, że każda dieta oznacza wyeliminowanie z jadłospisu niewskazanych lub wręcz szkodliwych produktów oraz spożywanie takich, które nam nie smakują. Nie tylko dlatego, że zewsząd atakują nas reklamy – a to pysznych wędlin, a to smacznego ciasta, a to słodzonych napojów. Wreszcie – nie tylko dlatego, że jedynie nieliczni mają dość silnej woli, by przy swoich postanowieniach trwać bez końca.

Jedząc, sycisz brzuch i… głowę

jak schudnąć

Kiedyś, dawno temu, jedzenie służyło wyłącznie pozyskiwaniu energii niezbędnej do życia. To się jednak zmieniło. Dziś jemy nie tylko po to, by żyć, ale także, by zaspokajać określone potrzeby psychiczne. Może o tym nie wiesz, ale nawet pragnienie miłości, akceptacji czy bezpieczeństwa może wpływać na to, ile człowiek je i co jest w jego jadłospisie. Jedni „zajadają” swoje zmartwienia, lęki, niepokoje czy stresy, inni – sukcesy i radości. Jeszcze inni nie wytrzymują presji bycia super, wywieranej przez media wszelkiej maści. No i pośpiech. Szybko, szybko, czasu wciąż brak, a więc fast food. Z wiadomymi konsekwencjami.

Dieta? Znajdę w Internecie

co to jest psychodietetyka

Kto szuka diety, na tego czeka w mediach i w Internecie nieskończona ilość receptur, jadłospisów i oczywiście suplementów diety, obiecujących cudowne rezultaty. Programów do odchudzania jest bez liku, a za wszystkim tym stoi w ukryciu potężny biznes, zarabiający krocie na tym, że… to wszystko nie działa tak, jak powinno. Zawiedziony jedną dietą czy jej suplementem człowiek sięga po następne. Płaci. I tak w koło. I o to chodzi.

Czasem włos się jeży…

Chociaż wszyscy wiedzą, że trzeba odżywiać się prawidłowo, wciąż przybywa ludzi z nadwagą i zwyczajnie otyłych. Specjaliści definiują i rozpoznają kolejne zaburzenia odżywiania, czasem bardzo niebezpieczne, jak choćby pregoreksję. Wiesz, co to takiego? Przyszłe matki potrafią się głodzić, by dobrze wyglądać w czasie ciąży i tuż po porodzie. Niebezpieczna jest też ortoreksja, czyli patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności.

Psychodietetyk – kto to taki?

Ponieważ źródło zaburzeń odżywiania się tkwi bardzo często w psychice człowieka, z reguły nie wystarczy mu pomoc dietetyka, ustalającego odpowiedni jadłospis. Potrzebny jest psycholog, znający zagadnienia dietetyki i pomagający w pokonaniu barier na drodze do zdrowego sposobu życia.

Psychodietetyk pracuje z pacjentem nad skuteczną, trwałą zmianą jego przekonań i nawyków. Rozpoznaje źródła problemu, objaśnia jego mechanizmy, pomaga pacjentowi zrozumieć sygnały płynące z ciała, z organizmu. Pomaga pacjentowi podejmować świadome decyzje i wyznaczać cele.

Z pomocą psychodietetyka pacjent zaczyna odżywiać się zdrowo w sposób rzeczywiście świadomy, z pełnym przekonaniem. A gdy potrzebne jest dodatkowe wsparcie, np. dietetyka, psychoterapeuty na wręcz psychiatry, w porę się o tym dowiaduje.

Skontaktuj się ze mną

Jestem psychologiem, psychodietetykiem i mogę Ci pomóc (on-line lub osobiście), jeżeli masz problem z odżywianiem, a szczególnie:

  • cierpisz na zespół kompulsywnego objadania się (BED);
  • masz za sobą ileś diet, a Twoja waga nie spada lub wraca do stanu sprzed diety;
  • źle się czujesz we własnym ciele i chcesz uregulować kwestię odżywiania;
  • chcesz być zdrowszy i mieć więcej energii dzięki zmianie sposobu odżywiania;
  • pragniesz dla siebie i swojej rodziny nowych, dobrych nawyków jedzeniowych;
  • musisz przestrzegać zaleceń lekarza lub dietetyka, ale Ci to nie wychodzi
  • potrzebujesz wiedzy na temat zdrowego sposobu odżywiania.

 

Nie dam Ci gotowych rozwiązań – nie taka jest moja rola. Postaram się za to, byś zrozumiał, zaakceptował i polubił swoje ciało, a potem zaczął z nim pracować, osiągając w końcu zamierzone cele i stając się człowiekiem, który właściwie się odżywia oraz czerpie z tego zdrowotne profity.

Chętnie pomogę Ci osiągnąć ten stan, bo jestem psychodietetykiem. Z moją pomocą trwale rozwiążesz swój problem.

Czujesz, że powyższa treść jest wartościowa?
Udostępnij ten post dalej!

Te artykuły mogą Cię zaciekawić:

hipnoterapia warszawa

Hipnoza – komu pomaga?

Zastosowanie hipnozy jest bardzo szerokie. Przykładowo, w chirurgii i anestezjologii można korzystać z hipnozy do

psycholog online

Pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna on-line to rozmowy z psychologiem za pośrednictwem Internetu. Najskuteczniejszą formą kontaktu on-line jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach eStasiowka.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.