Jeden pan miał trzy dorosłe córki. Raz pyta najstarszą, jak ona go kocha? Najstarsza odpowiedziała, że jak miód. A potem pyta młodszą, jak ta go kocha? A ona odpowiedziała,że jak cukier. Ucieszył się i uściskał obie. Potem zapytał najmłodszą, jak go kocha? A ona odpowiedziała, że jak sól. Mocno rozgniewał się ojciec i odtrącił ją od siebie.
Najmłodsza córka, zmartwiona tym faktem, poszła sobie z domu w świat. Przyszła do jednego miasta, tam poszła do gospody i przyjęła się za służącą. Dobrze pracowała i pani była z niej bardzo zadowolona.
Ale ojcu przykro się zrobiło, że najmłodsza córka odeszła z domu. Wybrał się więc za nią, żeby ją odszukać. Jeździł z miasta do miasta, ale nigdzie nie mógł jej znaleźć. Dojechał do tego miasta, gdzie ona pracowała i zatrzymał się w tej gospodzie. Poprosił o nocleg, a córka go tam zaprowadziła. Ona ojca poznała, ale on jej nie. Ojciec był głodny i poprosił służącą, aby ugotowała mu ziemniaków. Córka to zrobiła, ale nie osoliła ziemniaków.II takie bez soli podała ojcu.
Ten jak tylko spróbował, mówi do niej:
– Moja panno, ja nie lubię takich nie solonych ziemniaków, proszę o sól.
– A widzisz, ojcze – odpowiedziała najmłodsza córka, padając mu do nóg – poprosiłeś o sól, a kiedy ja tobie powiedziałam, że cię kocham jak sól – odtraciłeś mnie!
– Wybacz mi, moja córko – rzekł ojciec i zabrał ją z gospody. Zawiózł córkę do domu i kochał jak najmilsze swoje dziecko.
Bo łatwiej mu się było obejść bez miodu i cukru niż bez soli.
*****************************************************************
Sól kuchenna – artykuł spożywczy, prawie czystym chloek sodu (NaCl). Od tysięcy lat stosowany jako przyprawa i konserwant. Trudno sobie wyobrazić życie bez słonego smaku. Okazuje się, że mocno przesadzamy z jej używaniem. A to nie jest obojętne dla zdrowia.
Zalecenia
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożycie soli nie przekraczające :
-
5 g/dzień dla osób dorosłych
-
3 g/dzień dla dzieci
Uwaga, ta ilość uwzględnia sól pochodzącą ze wszystkich źródeł, tj. sód występujący naturalnie
w żywności, sól dodaną w trakcie przetważanie żywności oraz sól, jaką dodajemy w czasie przygotowywania posiłków.
Badania naukowe wskazują, że:
- zmniejszenie spożycia soli o 6 g dziennie zmniejszyłoby ryzyko wystąpienia udarów o 30% oraz choroby
niedokrwiennej serca o 25% - obniżenie spożycia soli o 3 g dziennie może znacząco zmniejszać ciśnienie tętnicze zarówno u osób chorych na nadciśnienie, jak i u osób mających prawidłowe ciśnienie krwi.
Analizując spożycie soli w polskich dietach, stwierdzono że tylko ok. 10% pochodzi z sodu naturalnie
występującego w żywności, ok. 45% to sól dodana w przetwórstwie żywności, a pozostała część, czyli ok.
45% to sól dodawana przez nas do potraw.
Jak obniżyć spożycie soli?
Czy jest możliwe obniżenie spożycia soli? Tak, pod warunkiem, że będzie to jednak robione stopniowo. Czyli ograniczamy używanie soli, a w jej miejsce stosujemy inne przyprawy i zioła. Przy czym suszone zioła najlepiej dodać na początku gotowania lub w trakcie, a zioła świeże – po zakończeniu gotowania.
Warto też dodawać sól pod koniec gotowania i do przestudzonych potraw, ponieważ wysoka temperatura zmniejsza odczuwanie słonego smaku. Najlepiej jest spożywać sól kamienną, szarą lub różową, nazywaną „solą himalajską„. Jest niestety droższa od szarej. Obie za to są bogate w wiele przyswajalnych pierwiastków niezbędnych dla naszego organizmu.
Zależy mi na Twojej opinii. Pod każdym artykułem jest miejsce na Twoje pytania i komentarze. Napisz jakie są Twoje doświadczenia, czego chciałbyś się dowiedzieć, a postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię.
Źródło: „Baśnie, opowieści, gadki przez Oskara Kolberga zebrane”,Prószyński i S-ka 1998.http://www.bajka.pl
2 odpowiedzi
Nie rozumiem dlaczego napisała Pani, że najlepiej stosować sól szarą czy nawet himalajską. Czym różnią się te sole między sobą, mają przecież taki sam skład?
Efekt ich działania jest również taki sam ponieważ to po prostu sól 🙂
Dziękuję za komentarz:) Każda sól służy do tego, aby nadawać potrawom słony smak. Nie znaczy to jednak, że każda sól jest taka sama. Nie polecam do spożycia białej, warzonej o śnieżnobiałym kolorze, ponieważ w procesie produkcji/oczyszczania pozbawia się ją większości mikroelementów, które naturalnie znajdują się w pokładach solnych. Sól kamienna, zwaną też szarą, to sól, która nie jest suszona, wybielana przy użyciu chemii i dlatego ma największą zawartość cennych minerałów. Mamy taką super sól, tanią, z Kłodawy. I sól himalajska, wydobywana w miejscu, gdzie miliony lat temu znajdował się słony ocean. Wydobywa się ją ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu, jest więc czysta i pełna składników mineralnych. Jest też niestety dość droga. Na rynku zdarzają się podróbki tej soli, czyli nie każda różowa sól jest himalajską. Ja na codzień używam soli kłodawskiej.