jak zdrowo żywić małe dziecko

Co robić, aby dziecko chciało jeść? – 4 sposoby na rozwiązanie kłopotów

Pytania: Co robić, aby nasze dziecko chciało jeść? Jak nauczyć dziecko jeść? często spędzają rodzicom sen z powiek. Jednak to, czy nasz maluch będzie chętnie zasiadał do posiłków i poznawał nowe smaki, nie zależy wyłącznie od tego, czy jedzenie, jakie mu podamy, będzie wartościowe.

Przyjrzyjmy się bliżej czterem czynnikom, które również są związane z jedzeniem, ale poprzez wpływ na emocje dziecka pomagają rodzicom poradzić sobie z różnego rodzaju problemami w sferze okołożywieniowej.

 

1. Aby dzieci chciały jeść, stwórzmy miłą atmosferę przy stole

 

jak karmic małe dzieci aby były zdrowe

Czynnikiem, który z punktu widzenia dziecka jest bardzo ważny, jest atmosfera emocjonalna towarzysząca spożywaniu posiłku. Rodzice w żadnym wypadku nie powinni wykorzystywać wspólnego jedzenia jako okazji do karania swojej pociechy. Badania dowodzą, że osoby, które ze swojego dzieciństwa wyniosły przyjemne wspomnienia pierwszych posiłków oraz pamiętają towarzyszącą rodzinnym posiłkom miłą atmosferę, również w życiu dorosłym potrafią cieszyć się jedzeniem, lubią eksperymentować w kuchni, a ponadto z sentymentem wspominają smaki poznane w dzieciństwie. W tej grupie dorosłych przeważająca jest również akceptacja dla swojej sylwetki.

Z kolei, jeżeli jako dzieci doznajemy stresów przy posiłkach i po latach pamiętamy przede wszystkim talerz z zimnym, niedojedzonym obiadem stojący przed nami na stole przez wiele godzin, wysoce prawdopodobne jest, że w życiu dorosłym nie potrafimy czerpać przyjemności z jedzenia.

2. Jak przezwyciężyć niechęć dziecka do nowych smaków?

Jeżeli martwi nas to, że nasz maluch niechętnie próbuje nowych smaków, zachęćmy go przykładem nas samych. Również pozytywnie na kilkulatków wpływa wzór do naśladowania ze strony rodzeństwa i rówieśników. Przy każdym posiłku powinniśmy zapewnić dziecku dostęp do szerokiej gamy pokarmów, zróżnicowanej pod względem smaków czy też konsystencji.

Różnorodne rodzaje pożywienia, jakie podajemy naszej pociesze, powinny być przede wszystkim zróżnicowane, dzięki czemu maluch zachowa prawidłowy bilans energetyczny. Nawet jeśli kilkulatek odmówił spożycia danego produktu, warto sukcesywnie proponować mu go podczas jedzenia. Takie zachowanie ze strony nas, rodziców, pomaga bowiem najmłodszym przezwyciężyć ich niechęć.

3. Uważajmy na słodkie i słone przekąski

Wbrew pozorom znaczne ograniczenie dziecku dostępu do niektórych pokarmów może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. W efekcie nasz maluch może zacząć preferować spożywanie właśnie tych produktów, od których rodzic stara się go odciąć.

Analogicznie zmuszanie dzieci do jedzenia konkretnych potraw sprawia, że nasza pociecha może przestać lubić określone dania. Niewskazane jest również podawanie kilkulatkom pokarmów o wysokiej zawartości energetycznej jako nagrody bądź prezentu. Czasem rodzice nie kontrolują podawania dzieciom przekąsek takich jak soki, paluszki, krakersy czy też słodkie bułeczki. Tymczasem ich nadmiar zawsze prowadzi do obniżenia apetytu maluchów na główne posiłki.

Czy małym dzieciom podawać słodycze?

ile słodyczy może jeść małe dziecko

Niestety, nadmiar słodyczy u małych dzieci powoduje:

  • Próchnicę
  • Otyłość
  • Cukrzycę
  • Zaburzenia równowagi flory bakteryjnej
  • Wahania poziomu glukozy i wskutek tego nadpobudliwość, brak koncentracji, spadki nastroju, senność.

Specjaliści zalecają, aby nie podawać́ dziecku słodyczy i napojów słodzonych przez pierwsze 2 lata  życia.

4. Mały człowiek = małe porcje

Bardzo gorąco zachęcam do tego, aby rodzice pomagali swoim pociechom w odczytywaniu oznak sytości. Przede wszystkim to maluch powinien decydować, ile zje.

Jeżeli preferujemy sytuację, kiedy talerz po posiłku ma być całkowicie opróżniony, koniecznie dopasujmy wielkość nakładanych porcji do możliwości dziecka. Najlepiej pozwolić kilkulatkowi zadecydować o wielkości porcji lub dokładać sukcesywnie niewielkie ilości pokarmów w trakcie posiłków, dopóki dziecko wykazuje apetyt.

Pamiętajmy, że żołądek niemowlaka (do końca 1 roku życia) jest wielkości piąstki małego człowieka i to właśnie do jej rozmiarów warto dopasować porcje. Starszego dziecka stanowi 1/3 wielkości żołądka dorosłego człowieka.

Pod żadnym pozorem nie powielajmy na talerzach dzieci wielkości porcji, które podajemy osobom dorosłym. Jeżeli nasz maluch uczęszcza już do przedszkola, weźmy koniecznie pod uwagę, że ma on tam zapewnione wyżywienie.

 

Po więcej informacji na temat odżywiania dzieci zapraszam tutaj:

5 błędów, które popełniasz podczas karmienia nie tylko małego dziecka

Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków żywieniowych ?

10 zdań jakie usłyszysz od swojego dziecka na temat jedzenia.

Odżywianie dzieci i konflikt na linii teściowa – synowa

 

Żródło:
Diet, nutrition and the prevention of chronic diseases. World Health Organ Tech Rep Ser. 2003;916:i-149.

Czujesz, że powyższa treść jest wartościowa?
Udostępnij ten post dalej!

Te artykuły mogą Cię zaciekawić:

hipnoterapia warszawa

Hipnoza – komu pomaga?

Zastosowanie hipnozy jest bardzo szerokie. Przykładowo, w chirurgii i anestezjologii można korzystać z hipnozy do

psycholog online

Pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna on-line to rozmowy z psychologiem za pośrednictwem Internetu. Najskuteczniejszą formą kontaktu on-line jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach eStasiowka.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.