ile pić wody dziennie dla zdrowia

Ile pić wody? – dla zdrowia i urody

Woda jest składnikiem tkanek, narządów, płynów ustrojowych. Filtruje ludzkie ciało, usuwa z niego toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.

Woda. Bez niej po prostu nie ma życia! W tym artykule podpowiadam: jak zdrowo nawodnić organizm, ile płynów powinno się pić w ciągu dnia, jak sobie radzić z obrzękami.

Niezbędna jest do prawidłowego trawienia, krążenia krwi, do tego, aby tlen, hormony oraz składniki pokarmowe trafiały w odpowiednie miejsca naszego organizmu.

Stanowi aż około 50% masy ciała kobiety i około 60% masy ciała mężczyzny.

Ile płynów dziennie powinno się wypijać?

To zależy… Od wieku, wagi, pory roku i temperatury (w lecie bardziej się pocimy!) oraz od trybu życia: jak pracujemy, jaka jest nasza aktywność fizyczna?

Niemniej jednak zaleca się wypijać 30 ml wody na każdy kilogram ciała. 

A my?

Większość z nas pije za mało. Z jednej strony często słyszę: „nie mogę tyle pić”, „nie lubię”, „zapominam ciągle”, „jak piję, to wciąż biegam do toalety”… A z drugiej – ludzie mówią, że zasycha im w ustach, że często się męczą, że mają obrzęki (szczególnie teraz, kiedy bywa gorąco), skarżą się na bóle głowy…

Korzystając z tej okazji mam dla Ciebie propozycję: kiedy nagle rozboli Cię głowa, to – zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową – wypij szklankę wody. Odczekaj 5 minut i wypij drugą szklankę wody. I znowu poczekaj parę chwil. Istnieje ogromna szansa, że po tych kilkunastu minutach głowa przestanie Cię boleć. Spróbuj – nic przecież nie tracisz!

Co z obrzękami?

 W upalne dni pocimy się intensywniej a płyny ustrojowe krążą wolniej.

Jeśli zbyt mało się nawadniamy – mniej też wydalamy i tym samym gromadzimy sód.

Ten z kolei utrudnia odpływ wody z tkanek i… puchniemy. Aby zapobiec odwodnieniu, organizm magazynuje wodę w przestrzeniach międzykomórkowych.

Zwłaszcza kobiety mają wtedy o wiele większe problemy. Szczególnie zaś te, które używają antykoncepcji hormonalnej, mają nieregularne cykle w wyniku nadmiaru estrogenów, cierpią na zespół policystycznych jajników czy mają nadwagę – mogą się spodziewać, że będą bardziej miały większe obrzęki.

Co zatem robić?

Pić wodę właśnie! Nie zrażać się i nie słuchać popularnych, aczkolwiek całkowicie nieuzasadnionych opinii, że „od wody się puchnie”. To absolutnie nie tak!

czystek dla zdrowia

Poza wodą – na obrzęki pomogą: herbatki z czystka, pokrzywy, żurawiny. Ograniczenie ilości soli. Ponieważ wodę w organizmie zatrzymuje też cukier – warto ograniczyć także słodycze. Zjadaj za to produkty bogate w potas (który reguluje gospodarkę wodną i zapobiega puchnięciu): pomidory i przetwory z pomidorów, seler naciowy, seler korzeniowy (jego bulwa odtruwa i oczyszcza przewód pokarmowy, pobudza trawienie, usuwa kwas moczowy), pietruszkę (i korzeń, i natkę), grejpfruty, truskawki oraz kiwi.

Obrzękom sprzyja również pozycja siedząca, więc trzeba się ruszać! W trakcie pracy siedzącej co pół godziny rób przerwę: wstań, przejdź się chwilę, świadomie rozciągnij i rozprostuj nogi.

Oprócz tego – jedz wodę!

Czy wiesz, że owoce i warzywa składają się w większości z wody ?

Taki arbuz czy ogórek mają jej ponad 90%! Także cukinia czy rzodkiewka mają niewiele mniej. Bogate w wodę są truskawki, seler naciowy czy pomidory.

Jak nauczyć się pić więcej płynów?

ile wody pić dla zdrowia i urody

Niestety, nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, bo… nie ma jednej, najlepszej metody. Myślę, że każdy znajdzie swój własny sposób, pod warunkiem, że uświadomi sobie, jak ważne jest uzupełnianie płynów (a najlepiej – wody). (Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę w tym pomoże).

Są osoby, które noszą przy sobie wodę w butelce i popijają ją w ciągu dnia. Inne pomagają sobie aplikacjami na smartfony lub zwykłym alarmem w telefonie. Kolejne mają zawsze na swoim biurku szklankę pełną wody. Sposobów jest wiele.
A co, żeby woda się zwyczajnie… nie znudziła? Wystarczy dodać do niej cytrynę, miętę albo… odrobinkę soli himalajskiej. Imbir, miód, ogórek – wedle upodobań i fantazji.

Podobno wyrobienie nowego nawyku trwa 21 dni. Po tym czasie powinniśmy już instynktownie sięgać po wodę.

A zatem – czas start! Koniec z wymówkami i nawadniamy się.

 

Czujesz, że powyższa treść jest wartościowa?
Udostępnij ten post dalej!

Te artykuły mogą Cię zaciekawić:

hipnoterapia warszawa

Hipnoza – komu pomaga?

Zastosowanie hipnozy jest bardzo szerokie. Przykładowo, w chirurgii i anestezjologii można korzystać z hipnozy do

psycholog online

Pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna on-line to rozmowy z psychologiem za pośrednictwem Internetu. Najskuteczniejszą formą kontaktu on-line jest

5 odpowiedzi

  1. Ja staram się pić dużo wody, ale preferuję bardziej zioła typu macierzanka czy czystek. Zdarzają mi się też dni, gdzie pije jej zbyt mało. Przekonujący tekst, który warto wdrożyć w życie. Dziękuję za niego!

  2. Dzięki za motywację 🙂 Wiem, że piję za mało wody. Dobrze, że o tym przypominasz, bo skutki odwodnienia, czy zbyt małego nawodnienia na pewno nie są obojętne dla normalnego funkcjonowania organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach eStasiowka.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.