Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się zapisać do psychologa, psychodietetyka.

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące tego jak pracuję, w czym się specjalizuję, jak przygotować się do pierwszego spotkania.

Szczegóły na temat współpracy ze mną zebrałam w formie pytań i odpowiedzi. Jeśli pojawią się dodatkowe kwestie wymagające wyjaśnienia – zapraszam do kontaktu, najlepiej mailowego: kontakt@estasiowska.pl

Aby zobaczyć odpowiedź, kliknij na wybrane pytanie:

Pomagam osobom dorosłym (od 18 roku życia), pracuję także z rodzinami.

Jestem psychologiem oraz specjalistą psychodietetyki. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach natury psychologicznej lub/i  w sferze odżywiania – zapraszam do kontaktu.

JAKO PSYCHOLOG pomagam w  tematach:

 • wparcie w rozwiązywaniu doraźnych problemów osobistych (na przykład w życiu rodzinnym czy zawodowym),
 • trudności w pracy (na przykład radzenie sobie z nadmiernym stresem, wypaleniem zawodowym),
 • trudności w obszarze relacji z innymi osobami,
 • nauka rozpoznawania swoich emocji, wyrażanie i lepsze radzenie sobie z nimi,
 • identyfikacja swoich mocnych stron, talentów, poszukiwanie swojej drogi zawodowej,
 • nauka skutecznej, satysfakcjonującej komunikacji,
 • budowanie poczucia własnej wartości.

JAKO PSYCHODIETETYK zapraszam osoby DOROSŁE, które:             

 • zmagają się z nadwagą, otyłością, ale też osoby z niedowagą,
 • mają kłopoty z napadowym objadaniem się (także konkretnych produktów, na przykład słodyczy),
 • nie akceptują swojego ciała, wyglądu,
 • czują, że tracą kontrolę nad jedzeniem: „zajadają problemy”, stres, ale też radość,
 • pragną zmienić swój styl życia na zdrowszy, jednocześnie ograniczyć potknięcia podczas wprowadzania nowych nawyków,
 • mają za sobą liczne historie odchudzania lub/i bycia na permanentnej diecie a wielokrotnie doświadczyły efektu „jo-jo” (powróciły do nadmiernej wagi ciała)

JAKO PSYCHOLOG PSYCHODIETETYK pomagam RODZICOM:

 • kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe w rodzinie,
 • reagować na pierwsze, niepokojące oznaki rozwijających się zaburzeń odżywiania,
 • zrozumieć, co stoi za pojawiającymi się kłopotami z odżywianiem się dzieci (nadwaga, otyłość, „niejadki”).

 

– Jeśli nie wiesz do końca, czy sytuacja, z którą aktualnie się mierzysz, wchodzi w zakres moich kompetencji – sprawdź to kontaktując się ze mną.

– W niektórych sytuacjach potrzebne jest wsparcie innego specjalisty –  dietetyka, psychoterapeuty czy lekarza psychiatry. Możesz być pewny, że zawsze zostaniesz o tym poinformowany.

PIERWSZE SPOTKANIE

Obecnie prowadzę konsultację tylko on-line za pomocą ogólnie dostępnych komunikatorów.

Pierwsze zwykle trwa 60 minut minut. Rozmawiamy o trudnościach, które Ci towarzyszą, co chciałabyś zmienić, nad czym pracować. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wspólnie szukamy i ustalamy, czym w pierwszej kolejności warto się zająć. Decydujemy, jakie dalsze działania będą dla Ciebie pomocne i korzystne. Czasami wystarcza na to jedno spotkanie, czasami potrzeba kilku. W dużej mierze zależy to od Twoich potrzeb, celów, sytuacji w jakiej jesteś.

Na koniec ustalamy zasady dalszej pracy, ja też udzielam odpowiedzi na Twoje pytania, do zadania których bardzo Cię zachęcam. Masz prawo uzyskać informację o moich kompetencjach czy innych ważnych dla Ciebie kwestiach, np. czasie trwania dobranej dla Ciebie formy pomocy.

KOLEJNE SPOTKANIA

Kolejne konsultacje trwają nie dłużej niż 60 minut. W tym czasie koncentruję swoją uwagę i korzystam z posiadanej wiedzy, aby zrozumieć Twoją sytuację i poza empatyczną rozmową zaproponować takie narzędzia, które pomogą uporać się z problemem (na przykład ćwiczenia czy treningi relaksacyjne).

Jeśli istnieje taka potrzeba, otrzymujesz wsparcie w postaci gotowych materiałów. Może się też zdarzyć, że poproszę Cię o wykonanie w domu określonych zadań czy przemyślenie kwestii, nad którymi pracujemy.

Ważne jest, abyś pamiętała, że nie oceniam osób, z którymi pracuję. Etyka pracy psychologa nie pozwala na dzielenie się wrażliwymi informacjami na temat jakiegokolwiek aspektu Twojego życia. Wszystko, o czym mówimy, pozostanie pomiędzy nami.

Na koniec tej części jeszcze jedna uwaga: nawet najbardziej doświadczony psycholog nie sprawi, że pacjent wyzdrowieje, jeśli ten nie będzie sam tego chciał. Pomogę Ci zrozumieć swoją sytuację, ustalić jej przyczyny, spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy, poznać źródło towarzyszących emocji, ale nie dostarczę gotowych rozwiązań. Będziesz jednak widziała i czuła, obserwując siebie i otoczenie, że proces zmian, którego potrzebujesz, trwa.

Korzystam z technik i narzędzi osadzonych w aktualnej wiedzy i badaniach. Patrzę na osobę jako na całość i wierzę w podejście indywidualne. Integruję różne techniki terapeutyczne: dialog motywujący czy należące do tak zwanej trzeciej fali psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Szczególnie bliska mi jest terapia akceptacji i zaangażowania ACT.

Tak, swoją pracę poddaję superwizji – czyli korzystam z kompetencji bardziej doświadczonego specjalisty, dzięki któremu rozwijam swoje umiejętności, zdobywam doświadczenie zawodowe i podwyższam jakość świadczonych usług. Uczę się też patrzenia na problem pacjenta z różnych perspektyw.

Aktualnie brakuje odgórnych standardów pracy z klientem i regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodietetyka. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista może pracować inaczej, wykorzystując odmienne metody. Ja wypracowałam swoje w oparciu o wiedzę pozyskana ze studiów podyplomowych, stażu i szkolenia w Instytucie Psychodietetyki, oraz pracy z klientami. 

Podczas konsultacji pracujemy zarówno nad sferą odżywiania się jak i psychologiczną. Wspólnie poszukujemy przyczyn trudności, staramy się je zrozumieć, aby móc sobie z nimi poradzić. Niezwykle ważne są dla mnie: budowanie dobrej relacji, odkrywanie i wykorzystywanie Twoich zasobów w procesie zmiany.

Po więcej informacji na temat tego, jak ja postrzegam czym jest psychodietetyka zapraszam do tego artykułu.

Jeśli podejrzewasz u siebie któreś z zaburzeń odżywiania albo masz już diagnozę i chciałabyś skorzystać z mojej pomocy – zapraszam do kontaktu.  Podkreślam, że diagnozę zaburzeń odżywiania stawia lekarz psychiatra. Pomoc psychodietetyka może stanowić cenną, ale dodatkową pomoc w leczeniu.

Możesz skorzystać z kalendarza na stronie i zapisać się na wstępną konsultację online, która trwa 30 minut i ma specjalną cenę – 30 zł. W trakcie tego spotkania przedstawiasz temat, w którym potrzebujesz pomocy i wspólnie oceniamy, czy i na jakich zasadach może być kontynuowana współpraca.

Ponieważ aktualnie spotkania odbywają się tylko online, sprawdź przed nim, jakość sprzętu, łącza internetowego. Zadbaj o komfort miejsca, gdzie będziesz odbywać konsultację.

Jeśli masz, przygotuj aktualne badania lekarskie czy inną dokumentację medyczną, która pomoże ocenić ogólny stan zdrowia organizmu.

Na pierwszym etapie współpracy, spotykamy się zazwyczaj raz w tygodniu. W zależności od rodzaju problemów, po jakimś czasie przechodzimy do spotkań co dwa tygodnie, a potem jeszcze rzadziej (na przykład dla podtrzymania uzyskanych efektów, czy upewnienia się, że wszystko toczy się zgodnie z wypracowanymi zasadami). 

Ważnym elementem jest to, jak sobie radzisz poza spotkaniami, w czym pomagają ćwiczenia i zadania domowe.

Jeśli nie możesz dotrzeć na umówioną godzinę, proszę odwołaj ją telefonicznie, wyślij SMS lub wiadomość e-mail najpóźniej do godziny 21.00 dnia poprzedzającego spotkanie. Takie odwołanie traktuję jako bezpłatne.

Wizyta nieodwołana lub odwołana po tym terminie jest traktowana jako płatna.

Jeśli chcesz odwołać wizytę, a dokonałeś już płatności przelewem, pieniądze zostaną zwrócone na Twoje konto.