Nieliczni z nas wiedzą/czują, że zmiany warto wprowadzać stopniowo. „Co nagle, to po diable” – znasz to przysłowie? Większość chciałaby robić dużo, w krótkim czasie i mieć oczywiście spodziewane efekty. Ale…
Jeśli robisz jednocześnie zbyt wiele – możesz właśnie mieć nie takie efekty, jakich się spodziewasz. Tak mówią badania naukowe. Czyli trzeba inaczej. Jak?
Te trzynaście wskazówek,
które proponuję Tobie na grafice zdecydowanie pomaga w odchudzaniu. Możesz ją wydrukować, aby mieć przy sobie, możesz ustawić sobie jako tapetę w telefonie, aby na przykład, na początek, pamiętać o punkcie 7.
Nie wiem jaka jest Twoja aktualna sytuacja życiowa, od czego możesz/chcesz/powinnaś zacząć swoją zmianę. Ale im więcej masz za sobą doświadczeń typu: „od poniedziałku wysypiam się, przestaję jeść słodycze, a w ogóle to postawię na zdrowe odżywianie i… ruch, no przecież wiadomo, że to podstawa zdrowia”, tym bardziej weź pod uwagę ciąg dalszy tego artykułu..
Pewnie jest możliwe upchnięcie wszystkich 13 zachowań od razu w Twoim kalendarzu. Może starczy też na jakiś czas samozaparcia, szczególnie teraz, kiedy wraz z ciepłymi promieniami słońca, budzi się nowa energia.
Przyjdzie jednak taki dzień, w którym plan obowiązków przerośnie Twoje możliwości albo wiosenne przesilenie sprawi, iż jedyną do zastosowania pozycją będzie ta, zwana horyzontalną i … no właśnie, zarzucisz wszystkie postanowienia. Na dodatek pojawią się wyrzuty sumienia, że znowu nie udało się wytrwać w zmianie.
Co zatem można zrobić?
Skoro wiadomo:
- że wprowadzanie zmian wywołuje spory stres, który obniża energię i zmniejsza poczucie własnej skuteczności;
- trudne jest efektywne kontrolowania wielu nowych (nie zautomatyzowanych) jeszcze czynności;
- każdy, kto rozpoczyna zmianę stylu życia, ma ogromną potrzebę zobaczenia pierwszych efektów swoich działań (np. utrata kilogramów).
To uwzględniając powyższe, płynące z badań wnioski, trzeba działać inaczej. Czyli nie rzucać się na wprowadzanie wszystkich zachowań jednocześnie, tylko przygotować taki plan zmiany, który będzie dostosowany do naszego „tu i teraz”, uwzględni kondycję psychofizyczną i nie przeciąży organizmu.
Czyli w praktyce:
wybierasz jedno, dwa, maksymalnie trzy zachowania (na przykład z tej grafiki) i zaczynasz swoją przygodę ze zmianą. Powtarzane zachowania utrwalą się, a Ty sięgniesz spokojnie po następne. Pewne jest jedno: przyswojenie na stałe wszystkich trzynastu będzie sygnałem, że Twój styl życia się zmienił, co także będzie skutkować zmniejszeniem wagi. Może takie działania potrwają dłużej, za to ich efekty zostaną z Tobą już na stałe. A o to przecież chodzi, prawda?
Może zaciekawi Cię także ten artykuł: Czy na pewno wiesz jak działa odchudzanie bez restrykcyjnej diety?
Albo, czy można jeść czekoladę, kiedy się odchudzasz: Co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po kawałek czekolady?
Źródło: Ogden, J. (2011). Psychologia odżywiania się. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.